UCZACIA I EMOCJE

STRACH-ODPOWIEDZ NA ZAGROZENIE

5 (100%) 1 vote[s]

KAŻDY ODCZUWA STRACH

Strach jest podstawową emocja.Towarzyszy nam od zawsze.Nie raz człowiek pewnie zastanawiał się-jak ludzie pierwotni go odczuwali.Czy chowali się skuleni w jaskiniach?Gdy była burza lub jakieś niebezpiecznie zwierzę w pobliżu.Pierwotna forme strachu(emocje)jako pierwszy opisał KAROL DARVIN w 1872 roku-,Z pewnością możemy sądzić,że strach wyrażał się niemal w taki sam sposób-jak ujawnia się teraz’

My,ludzie jak i zwierzęta odczuwamy strach.Jest to forma odpowiedzi ma zagrożenie jawne badz,które przypuszczamy-iż może się zdarzyć.

JAK OBJAWIA SIĘ STRACH

Przeważnie w podobny sposób Oczy otwierają nam się szeroko,a słuch się wyostrza.Serce zaczyna szybciej bic i oddech stane się płytki badz zamiera.Często czujemy coś w formie paraliżu.Np.chcielibyśmy uciec-biec,ale nie możemy się ruszyć.Są też stany omdlenia,bolu brzucha itp.Coś jak przy nerwicy.Jest to zrozumiałe gdyż jesteśmy wystraszeni-co powoduje silne zdenerwowanie.

Też często dzieje się na odwrót.W chwili zagrożenia-strach powoduje wzrost adrenaliny,która powoduje,że stajemy do walki.Taka reakcja następuje instyktownie.W obliczu zagrożenia poprostu nasz organizm przejmuje ster.I włącza autopilota.

SĄ RÓŻNE RODZAJE TEGO UCZUCIA

Strach można by podzielić na różne kategorie.Najbardziej znane nam to;NIEPOKÓJ,TRWOGA,LĘK i PRZERAŻENIE.Lecz rodzai jest naprawdę bardzo wiele.

Każdy z nas nie raz przeżył wszystkie te,które wymieniłem.W obecnych czasach świat jest wręcz przesycony strachem.Często media,politycy czy np.firmy wykorzystują formy nastraszenia.Po co?By coś ugrać czy sprzedać.Dam parę przykładów:

Skończyłaś 40 lat?W każdej chwili może nadejść menopauza!Broń się…Kup suplement diety jakiś tam.

Ktoś w rodzinie ma problemy z lysieniem?Ciebie też może to dotyczyć!Kup szampon przeciw wypadaniu włosów.

Przestępczość rośnie,mało policji u nas w mieście.Jeżeli wygram wybory-zajmę się bezpieczeństwem w mieście.

To tylko takie może głupie przykłady.Lecz zauważcie,że na każdym kroku z tym się spotykamy.I często zaczyna wywoływać u nas strach przed różnymi rzeczami-sprawami.

JA SIĘ BOJĘ CAŁY CZAS

Ja od jakiegoś czasu żyje w potężnym strachu.Mam silne leki.Boję się wręcz wszystkiego.Przez to co przeszłam w swoim życiu-a zwłaszcza w ostatnich latach odbiło mi się na psychice.Każda choroba,złe samopoczucie itp.powoduje u mnie lęk,że zaraz ataku dostanę,że znów zmiany nowotworowe.Bądź mam lekko podwyższona temperature ciała-już się boję,że jednak dostałam sepsy.

Boję się obcych ludzi-wydaje mi się,że chcą mi krzywdę zrobić.Panicznie boję się o bliskich,że coś im się stanie.I wiele innych spraw.

Moje przeżycia zostawily mi uraz psychicxny tak silny”że bądźmy szczerzy:ŻYJĘ W CIĄGŁYM STRACHU.Jest to coś okropnego,od czego nie potrafię się uwolnić.Biorę leki uspokajające bo bym nie dała rady.Zbyt dużo widziałam…zbyt dużo krzywdy przeszłam….i innych złych i niebezpiecznych sytuacji by dało się zapomnieć…I sie nie bać.

Podejrzewam,że wiele ludzi przechodzi to samo co ja…Gdzieś się ukrywają z tym…Wstydzą tego.I boją się….tak cały czas…bez przerwy…

 

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: